Tento rok opět zahynulo při koupání mnoho turistů. Je to smutná statistika každého léta. Bohužel oběťmi jsou jak dospělí, tak i děti. Letošní tropické dny lákají každého k osvěžení vodou, jinak to ani na dovolené nejde, je potřeba naše tělo zchladit. Ale zároveň s tím přichází nebezpečí. V tuzemsku je spousta možností, ať už u rybníků, jezer, zkrátka každá vodní plocha přináší tuto hrozbu. A určitě si každý říká, že je opatrný, statistika je bohužel statistika, a ta mluví jasně. V ČR každoročně utone okolo 200 lidí. Je to druhá nejčastější příčina úmrtí dětí. A pozor – více než polovina utonutí se stane v blízkosti břehu.
Některá koupaliště nabízí službu vodních záchranářů a plavčíků, ale nesmíme na toto spoléhat. Jsou to sice školení profesionálové, ale nemusí se k tonoucímu dostat včas a v těchto případech jde skutečně doslova „o vteřiny“. Pro malé děti jsou zkrátka bezpečnější při koupání domácí bazény . Samozřejmě také nepřetržitý dozor dospělých.
V zahraničí bychom se měli mít na pozoru před koupáním v nepříznivém počasí, vlny a mořské proudy jsou nevyzpytatelné. Pokud cítíme při plavání silný proud, nesmíme zpanikařit a hlavně plavat zpět na břeh proti proudu. Tím ztrácíme spoustu cenných sil, je lepší se nechat unášet, odpočívat na vlnách třeba splýváním a pomalu plavat podél břehu.
Pro každého plavce by mělo platit, že je vždy bezpečnější plavat ve dvojici nebo ve skupině, pokud se chceme vydat dále od břehu, vždy zvážit svůj zdravotní stav. Neskákat do neznámé vody rozehřátí horkem a neplavat pod vlivem alkoholu. Ten negativně ovlivňuje orientaci i krevní oběh.
A není pravda, že tonoucí volá o pomoc a mává rukama, jak si každý myslí a zná třeba z televize. V některých případech to může vypadat, jako když šlape vodu a snaží se vyzvednout ústa k nadechnutí. U hrajících dětí musíme zase dávat pozor a zjistit příčinu, pokud najednou, při své zábavě, ztichnou. Zkrátka opatrnost je zde opravdu na místě.